Areál


Fara

Nabízíme možnost pobytu v přízemí fary vhodné zejména pro organizace pracující s dětmi a mládeží (např. pro uskutečnění skautských výprav či duchovních obnov farností).

Co je k dispozici?
přízemí: 3 velké místnosti s prkennou podlahou (jedna z nich centrálně vytápěná, ostatní s lokálními kamny), 1 x vybavená kuchyň (elektrický sporák + trouba, teplá voda a dostatek nádobí, centrální vytápění), 3x WC, 2x sprchový kout (centrální vytápění). Matrace pro spaní na zemi.

mezipatro: 1 koupelna (1x záchod, 1 x sprchový kout s teplou vodou, centrální vytápění) v případě nouze i 1 x suchý záchod na zahradě.

Okolo fary je veliká zahrada s ohništěm a krásné okolí: lesy v okolí výrovského potoka, rybník...

Co s sebou: návštěvníci potřebují spacák, přezůvky, v případě většího počtu ubytovaných i karimatky (celkový počet matrací je cca. 17).

Úklid: na konci pobytu je třeba počítat s časem na úklid používaných místností, tak aby byly připravené pro další návštěvníky. Úklid obnáší vytření podlah, úklid kuchyně a umytí používaných sprch, záchodů.

Možnost táboření na zahradě: Nabízíme také možnost ubytování ve vlastních stanech na zahradě s přístupem k pitné vodě, do kuchyně či koupelny. Cena domluvou dle požadavků na využití zázemí fary.Stodola

Stodola je náš čerstvě se líhnuvší Fénix. Tvoří jihovýchodní roh barokního areálu a její rozloha vždy vybízela k pořádání větších akcí, které vyžadují střechu nad hlavou. Po mnoho let hostila pódium pro festival Holostok, ale zároveň vzhledem k mělkým základům a chátrajícímu, byť mnohokrát záplatovanému krovu, jsme ji museli opustit, neboť hrozila zřícením. Zároveň rozsah potřebné razantní rekonstrukce byl v uplynulých 20 letech finančně nepředstavitelný krok.

V roce 2017 jsme sestavili tým pro její obnovu, a v r. 2018 a 2019 získali dva granty pro záchranu památek, které pomohly objekt staticky zajistit a nově zastřešit. Nyní bychom práce chtěli přesunout dovnitř a vytvořit prostor pro větší aktivity, s nimiž se nevejdeme do farních prostor (limit ca 40 lidí).

Především je třeba nyní zbudovat podlahu - oslovujeme firmy, hledáme individuální dárce.

Památka je zachráněna, nyní je třeba ji přivést k životu.Kostel

Tento kostel je zasvěcen svatému Mikulášovi. Na tom není nic moc zvláštního. Mnohem úžasnější je, co se tu všechno děje! Sídlí zde na faře rodina, která tu zde o vše pečuje a pomáhá jí s tím komunita Noe, která má již nepočitatelně členů a pořádá, řídí a zařizuje nepočitatelné množství nejrůznějších akcí. Najdete je na webových stránkách komunity Noe, nebo na Facebooku pod názvy třeba Stodola, Holostok, Schole a tak. Kdybyste se chtěli podívat do kostela a zrovna nebyl otevřený, cinkněte na faře, a když tam zrovna někdo bude, kdo bude mít čas, půjčí vám klíče. Někdy tu narazíte na spoustu lidí, když je tu nějaká akce a někdy tu není ani živáčka, jen božské ticho. Patří to tu jinak římskokatolické církvi a bohoslužby tu mívá jáhen Elva, který vás též po domluvě může pokřtít, oddat i pohřbít. Ve žluté budově pod kostelem vzniká v současné době dům pro kontemplaci. To má na starosti Magda a vítá jakoukoliv pomoc. Jinak v kostele je to nádherné a na faře se dá přespávat.

Ať jste odkudkoliv a prožíváte cokoliv, přejeme Vám dotek Boží blízkosti, tolik nám všem potřebný do našich dnů krátkého pozemského času.Scholé | budova školy

Naproti faře přes ulici byl dlouho puštěný dům, který zažil za svou historii mnohé. Především úplně původně tato budova sloužila jako německá škola. A tak jí tak říkáme nadále: škola neboli Scholé. Začínáme ji postupně opravovat a tvořit i zde místo setkávání a pobývání v tichu. Budujeme dům pro kontemplaci.

Co je kontemplace?
Kontemplace nabízí způsob, jak si být vědom svých základních motivačních sil a jak s nimi být více v kontaktu. Vede k takové (sebe)reflexi, která není určena jen aktuálními náladami, zájmy a vnějšími vlivy. Tak se kontemplace stává cestou k vnitřní svobodě a k jednání, které z ní vychází.

Jít cestou kontemplace znamená stávat se stále více člověkem: vnitřně svobodným, pravdivým, přijatým i přijímajícím, odvážným, celistvým. Vlastně jím už každý z nás jsme – jen si to zdaleka ne vždy uvědomujeme.

Spolek Scholé, který školu vlastní, vytváří podmínky pro rozvíjení a předávání praktických způsobů kontemplace. Více informací naleznete zde.Okolí

Zprávu o tom, co se vše děje v okolí zdejší fary teprve připravujeme…